Bu tabak renkleri bizi ince bir belden mahrum bırakıyorlar :

Tüm renklerin vücutta fizyolojik süreçleri tetikleyebilecek duygusal bir etkisi vardır. Farklı renkteki tabaklardaki aynı yiyecekler iştahı artıracak veya tam tersine bastıracaktır. Bu teknik diyetetik ve catering alanında aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca beslenmenin normalleştirilmesi gerekiyorsa veya kişi yeterince yemediğinde renk faktörü önemli bir rol oynar.

Renklerin iştah üzerindeki etkisi:

Beyaz:

Nötr bir renk olan beyaz, en iştah açıcı renk değildir. Fakat beyaz tabaklar, yiyeceklerin daha parlak ve çekici görünmesini sağlayarak iştahı hafifçe artırabilir.

Yeşil:

Yeşilin tonları, tazelik ve sağlık ile ilişkilendirilir. Bu nedenle, yeşil tabaklarda servis edilen sebzeler ve salatalar daha iştah açıcı görünür ve iştahı hafifçe artırabilir.

Sarı:

Mutluluk ve neşe ile ilişkilendirilen sarı renk, iştahı önemli ölçüde açabilir. Sarı tabaklar, özellikle çocuklarda ve iştah kaybı yaşayan kişilerde iştahı uyandırmak için kullanılabilir.

Turuncu:

Turuncu renk, enerji ve canlılık hissi verir ve iştahı açabilir. Meyve ve sebzeler turuncu tabaklarda daha çekici görünür ve iştahı uyarabilir.

Kırmızı:

Cesaret ve heyecan ile ilişkilendirilen kırmızı renk, iştahı en çok açan renklerden biridir. Kırmızı tabaklar, özellikle et ve baharatlı yemekler için kullanılabilir. Fakat kırmızı renk iştahı çok fazla açabileceğinden, porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi önemlidir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Kişisel tercihleriniz: Renklerin iştah üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişebilir. Hangi renklerin iştahınızı açtığını ve hangilerinin kapattığını gözlemleyerek size en uygun renkleri seçebilirsiniz.

Yemeğin türü: Farklı yemek türleri için farklı renkler kullanılabilir. Örneğin, sebzeler için yeşil veya sarı tabaklar, et yemekleri için kırmızı veya turuncu tabaklar kullanılabilir.

Porsiyon kontrolü: İştahınızı açan renkleri kullanırken porsiyon kontrolüne dikkat etmeniz önemlidir. Kırmızı veya sarı tabaklar kullanıyorsanız, daha küçük porsiyonlar servis etmeye özen gösterin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x