Bitcoin’de sert düşüş

Bitcoin, spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’ndan (ETF) sert çıkışlar ve Fed’den faiz indirim beklentilerinin ötelenmesiyle birlikte yüzde 7’den fazla düşerek 63 bin doların altına geriledi. Grayscale spot Bitcoin ETF’lerinden rekor çıkış, bitcoin’de sert düşüşe neden oldu.

Kripto para birimi Londra’da yüzde 7,1 düşüşle 62 bin 500 dolardan işlem gördü. Diğer kripto para birimleri Ether, Solana ve Dogecoin de düştü.

Grayscale’in spot Bitcoin ETF fonundan dün 643 milyon dolarlık sermaye çıkışı yaşandı. Bu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), spot Bitcoin ETF’lerine onay vermesinden bu yana görülen en büyük günlük çıkış oldu.

Çıkışa rağmen ETF’lere toplam net girişler 12 milyar dolara ulaştı. Yatırımcı ilgisi Bitcoin’in geçen hafta 73 bin 798 dolarla tüm zamanların zirvesine çıkmasına neden oldu. Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de geçen hafta boyunca Bitcoin’deki artışı desteklemişti.

Singapur merkezli QCP Capital bir notunda ETF çıkışlarının bugün de yakından takip edileceğini ve net çıkışların ‘düşüş sinyali’ olabileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x